+90 548 842 40 06Mehmet Genç (Temsilci)

Hoşgeldiniz. Bugün

1 Mart 2019 Cuma Hutbesi: Üç Aylar ve Regaib Kandili

Ana Sayfa » Genel » 1 Mart 2019 Cuma Hutbesi: Üç Aylar ve Regaib Kandili

   Muhterem Müminler!

   Allah’ın insanlara rahmeti ve nimetlerini çokça ihsan ettiği belli vakitler, belli mevsimler vardır. Haftanın günlerinden Cuma, kameri aylardan Recep Şaban ve Ramazan bu tür feyizli ve bereketli zaman dilimlerindendir.

   Allah’a şükürler olsun ki, İslam dinine gönülden bağlı yüce milletimizin üç aylar diyerek özel bir önem verdiği Recep, Şaban ve Ramazan aylarına ulaşmış bulunuyoruz. Kuşkusuz bu aylar dünyanın ağır meşgaleleriyle bunalan ruhlarımızı dinlendirmek ve kulluk şuuru içinde ,Yüce Allah’ın rahmet ve merhametine sığınmak için çok kıymetli fırsatlardır. Yüce Allah’a bu aylarda yapılacak yakarışlar, tövbe ve istiğfarlar,kalıcı iyilik ve hayırlar gönülden paylaşılan sevinç ve kederlerin mükafatı inananlara kat kat verilecektir. Konuya ilişkin ayette Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:“Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında,Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin…”(1)

     Hz. Peygamberin yaptığı şu duada üç aylara verdiği önemi belirtmektedir;“Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.”(2)

    Aziz Müminler!

    Üç ayların ilki olan Receb’in ilk Cuma gecesi Regaib Kandili’dir. Önümüzdeki Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Regaib Kandili’ni idrak etmiş olacağız.

     Yüce Allah’ın ilahi ihsan ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle, bu geceye Regaib denilmiştir.

     Muhterem Müslümanlar!

     Bu gecede öncelikle yapılması gereken, nefis muhasebesidir.Nefis muhasebesine her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Dinimizin bize ısrarla tavsiye ve telkin ettiği bu yol ihmal edilirse insanın varlığı değersizleşir. Nefsiyle muhasebesini hakkıyla yapanlar ve iç dünyasına yönelenlerde görülen ilk değişiklik bütün kötülükleri reddedip, Allah’ın yeryüzündeki halifesi olan insanın ızdıraplarını yüreklerinde hissetmeleridir.Nitekim Rabbimiz Kur’an’da şöyle buyuruyor:

وَمَٓا اُبَرِّئُ نَفْس۪يۚ اِنَّ النَّفْسَ لَاَمَّارَةٌ بِالسُّٓوءِ اِلَّا مَا رَحِمَ رَبّ۪يۜ اِنَّ رَبّ۪ي غَفُورٌ رَح۪يمٌ 

“Yine de ben nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis, Rabbim’in acıyıp koruması dışında, daima kötülüğü emreder; şüphesiz Rabbim çok bağışlayan, pek esirgeyendir.”(3)

    Aziz Kardeşlerim!

    Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzünü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olduğumuz kişilerle barışmak, anne ve babalarımızın, büyüklerimizin ellerini öpüp dualarını almak, geceyi Kur’an okumakla,  salatu selam getirmekle, tevbe ve istiğfar etmekle ihya etmemiz uygun olur.

     Bu insani ve islami ölçülerle düşünür,kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçer, geleceğimizi daha iyi değerlendirmeye azmedip karar verirsek, her günümüz kandil geceleri gibi feyizli, sonumuzda bayramlar kadar sevinçli olur. Hepinizin kandilini tebrik ediyorum.

1.Tevbe 36

2.Tirmizi c.4- s.55

3.Yusuf Suresi  53

KKTC DİN İŞLERİ BAŞKANLIĞI HUTBE KOMİSYONU

27 Şubat 2019

 • Namaz Vakitleri

  KUZEY KIBRIS
  LEFKE
  20 Ekim
  21 Safer 1441
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  İmsak
  05:34
  Güneş
  06:51
  Öğle
  12:39
  İkindi
  15:46
  Akşam
  18:16
  Yatsı
  19:28
 • Kırk Hadis

  Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

  Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.

 • Takvim

  Ekim 2019
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031