+90 548 842 40 06Mehmet Genç (Temsilci)

Hoşgeldiniz. Bugün

Cuma Hutbesi: 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası

Ana Sayfa » Genel » Cuma Hutbesi: 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası

İndir

MİLLİ MÜCADELE ve ŞEHİTLERİ ANMA HAFTASI

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

وَلَاتَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِى سَبِيلِ اللَّهِ اَمْوَاتًا بَلْ اَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ

 ١٦٩:  سُورَةُ اَلِ عِمْرَنَ

          قاَلَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:
مَا أَحَدٌ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ يُحِبُّ أَنْ يَرْجِعَ إِلَى الدُّنْيَا وَلَهُ مَا عَلَى الْأَرْضِ مِنْ شَيْءٍ إِلَّا الشَّهِيدُ يَتَمَنَّى أَنْ يَرْجِعَ إِلَى الدُّنْيَا فَيُقْتَلَ عَشْرَ مَرَّاتٍ لِمَا يَرَى مِنْ الْكَرَامَةِ.
        

Muhterem Müslümanlar!

Aralık ayının 21- 25 tarihleri arası, Milli Mücadele ve Şehitleri anma haftasıdır. Bu hafta, Kıbrıs Türk halkının Milli değerlerine, eşitlik ve egemenlik haklarına sahip çıkmak, kendi geleceğini kendisinin tayin etmesi için on bir yıl süreyle verdiği mücadelenin ve bu uğurda canlarını verip şehit olanların minnet ve rahmetle anıldığı haftadır.          Aziz müminler!  

Allah yolunda harp edip, Allahu Teâlâ’nın ismini yüceltmeye çalışırken veya düşman saldırdığında vatanını, dinini, milletini, ırz ve nâmûsunu müdâfâ ederken ölen kimseye şehit denir. Şehitlik sıradan bir ölüm değildir. Zira Yüce Mevlâmız hutbemin başında okumuş olduğum ayeti kerimede “Allah yolunda öldürülenleri ölü saymayın, bilakis Rableri katında diridirler. Allah’ın bol nimetinden onlara verdiği şeylerle sevinç içinde rızıklanırlar’’(1) buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz ise: “Nefsim kudret elinde olan Allaha yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra diriltilip yine öldürülmeyi,  sonra diriltilip yine öldürülmeyi ne kadar çok isterdim.”(2) buyurmakla kendisinin Peygamber olmasına rağmen şehitliği ne kadar arzuladığını ifade etmektedir.

Halid b. Velid, İran’ın fethi esnasında, Sasani komutanına hitaben: “Sizin hayatı ve şarabı sevdiğiniz kadar ölümü seven bir orduyla size geldik” demesi, Müslümanların da şehitliği ne kadar arzuladıklarını gösteren güzel bir misaldir.

Ölüm anı, her insanı ürküten bir andır. Ancak bu, şehitler için bir vuslattır.  Zira Peygamber Efendimiz: “Sizden biriniz, karınca ısırmasından ne kadar acı duyarsa şehit olan kimse de ölümden ancak o kadar acı duyar”(3) buyuruyor. Şehitlerin ahiretteki durumları ile ilgili olarak da yine Peygamberimiz: “Hiç kimse Cennet’e girdikten sonra bütün dünyaya sahip olsa bile tekrar dünyaya dönmek istemez. Yalnız şehitler, gördükleri ikram ve kavuştukları nimetler sebebiyle dünyaya dönüp tekrar tekrar şehit olmayı arzu ederler” 4) buyurmaktadır.

Gaziler de, şehitlik mertebesine ulaşmak için savaştığından onlar da şehit derecesindedir. Hatta Peygamberimiz (s.a.v): “Bir kimse Allah yolunda şehit olmayı canı gönülden isterse yatağında ölse dahi şehitler mertebesine ulaşır’’(5) buyurmaktadır.

Değerli müminler!  

 İslam’da barış asıldır. Hiçbir sebep yok iken şehid olayım diye savaş yapılmaz. Nitekim Peygamberimiz bizlere “Düşmanla karşılaşmayı asla istemeyin, ancak karşılaştığınızda sabırlı olun” (6) buyurmaktadır. Şairin şu mısrası da bu anlamdadır: “Hazır ol cenge istersen sulh ü salah”

1-Ali İmran Suresi Ayet 169
2- Buhari, Cihad 6.
3- İbn-i Mace Cihad,16
4- Buhari, Cihad 8.
5- Müslim, İmare 46.
6- Buhari, Cihad 156

Din İşleri Başkanlığı Aralık Hutbelerinden derlenmiştir

 

21 Aralık 2017

 • Namaz Vakitleri

  KUZEY KIBRIS
  LEFKE
  14 Aralık
  7 Rebiü'l-Ahir 1440
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  İmsak
  05:18
  Güneş
  06:41
  Öğle
  11:49
  İkindi
  14:24
  Akşam
  16:45
  Yatsı
  18:03
 • Kırk Hadis

  Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.

  Tirmizî, Radâ’, 11; ‹bn Mâce, Nikâh, 50.

 • Takvim

  Aralık 2018
  P S Ç P C C P
  « Eki    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31